Organizatorem Konkursu Ogólnopolskiego „Kodowanie brajlem” jest Kujawsko - Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy. Konkurs organizowany jest w roku szkolnym 2023/2024 pod patronatem Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, półfinału i finału, a rozwiązywanie zadań polega na odczytaniu w alfabecie brajla pojedynczych wyrazów, związków wyrazowych i krótkich wypowiedzi oraz zapisaniu odpowiedzi w czarnodruku.
Organizator gwarantuje uczestnikom kreatywną zabawę, integrację uczniów i nauczycieli z różnych środowisk, wymianę doświadczeń oraz naukę spostrzegawczości i sprawności, rozwój umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i kompetencji matematycznych, czyli realizację celów edukacyjnych i rozwój kompetencji kluczowych.
W czwartek, 14 marca 2024 roku, w Szkole Podstawowej nr 8 w Inowrocławiu odbył się szkolny etap Konkursu Ogólnopolskiego „Kodowanie Brajlem”. Ośmioro uczniów z klas szóstych zapisywało i rozszyfrowywało wyrazy i datę wykorzystując do tego alfabet Braille’a. Uczniowie pracowali w skupieniu i z dużym zaangażowaniem. Każdy starał się jak najlepiej, by znaleźć się w drużynie, która będzie miała szansę reprezentować naszą szkołę w półfinale konkursu. Uczniowie świetnie poradzili sobie z indywidualnie rozwiązywanymi kartami zadań nadesłanymi przez Organizatora.
Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowali się:
Paweł Trzmielewski z klasy 6C oraz Julia Wiśniewska i Marta Śniegocka z klasy 6A. Brawo! 🙂

Joanna Grębocka - szkolny opiekun konkursu